Yapı malzemesinin önemini anlamanız için bu 5 maddeye mutlaka dikkat ediniz

  • Anasayfa
  • Blog
  • Yapı malzemesinin önemini anlamanız için bu 5 maddeye mutlaka dikkat ediniz
Yapı malzemesinin önemini anlamanız için bu 5 maddeye mutlaka dikkat ediniz. | Mükyen İnşaat

Betonarme, çelik ve hafif çelik yapılarda her şeyden önce yapı malzemesi çok önemlidir. Aslında yapı sektöründe olduğu gibi diğer sektörlerinde hepsinde kullanılan malzeme ve kalitesi çok önemlidir. Nasıl otomotiv sektöründe Volvo dayanıklılığıyla, Mercedes tasarımıyla bu sektörü domine ediyorsa; yapı sektöründe de kullanılan her bir malzemenin bileşenleriyle bir bütünlük oluşturmaktadır.

Bu yüzden yapı malzemeleri inşaatının temelini oluşturmaktadır. Her bir imalat kaleminin ustası kendi işinde kullanılan malzemelerin markalarını hemen hemen biliyordur. Tabi ama sadece ustalar istediği için o malzeme en kaliteli malzemedir diyemeyiz. Çünkü ustalar çoğu zaman kendini yormayacak ve daha çok mesai harcamayacağı malzemeler kullanmak isterler yada imalat kaleminin yapılmasında bir çok teknik uygulanırken size, kendisi için en kolay yöntemleri sunarlar. Peki ne yapabiliriz bunun için öncelikle meslektaşlarıma önerim ; tüm imalat kalemlerinde malzeme ve yöntem araştırması kesinlikle yapmalısınız. Sonrasında müteahhitler, iş verenler, denetçiler ve tadilat yaptıran vatandaşlarımız kesinlikle malzemeyi iyice araştırmalıdır. 

Tüm bunların havada kalmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç husustan bahsetmeden önce birkaç örnek verip neler olabileceğini sizinde görmenizi istiyorum. Örneğin; bir seramik imalatı yapacaksınız; bir ustayla anlaştınız. Ustaya takoz kullanmasını söylerseniz; size binbir bahane uydurur ve sizi kendisinin en az takoz kullanmış gibi diş olmadan yapacağına ikna eder. Bir başka örnekte bir alçıcı ile anlaştınız. Araştırdınız ve iyi bir marka alçı almaya karar verdiniz. Alçıcı özellikle kendisinin zorlanmadan yapabileceği başka bir alçı markası isteyecektir. Çünkü usta o alçıyla o işi zorlandığı için 2 günde yapacaksa kendi söylediği alçıyla 1 günde yapabilecektir. Usta için vakit ve para önemlidir. İşveren için ise kalite uygun maliyet önemlidir.

Genel olarak şantiyede kullanılan malzemenin takibini yaparken şu hususlara hassasiyet gösterilmelidir;

  • Kaliteli yapı malzemesi
  • Uygun fiyat
  • Doğru imalat uygulaması
  • Zamanlama
  • İyi usta

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde gerçekten iyi bir iş çıkarmış ve sonrasında yaptırdığınız iş ile yıllar geçse bile gurur duyarsınız.