Daire Karşılığı İnşaat

 

Faaliyet Alanlarımız Daire Karşılığı | Mükyen İnşaat

Daire Karşılığı İnşaat Nedir?

Daire karşılığı ya da kat karşılığı inşaat şeklinde bilinen inşaat yöntemi devredilen arsanın bedelinin inşaattan bağımsız bölüm olarak verildiği inşaatlar için kullanılan tanımlamadır. Kendi imkanları dahilinde inşaat yapamayan arsa ya da konut sahibi olan kişilerin inşaat projelerini bu konuda tecrübeli müteahhit ve inşaat firmalarına yaptırmaları için kullanılan yöntem daire ya da kat karşılığı inşaat yöntemidir. Bu yöntemde arsasına inşaat yaptırmak isteyen kişi müteahhit ile anlaşır. Yapılan konut projesinden yüklenici olan müteahhit de ücretsiz daire alır. Tüm bu süreçte arsasına konut yaptırmak isteyen ya da eski evini yenilemek isteyen kişi değeri yükselmiş yeni bir daire sahibi olurken müteahhit de aldığı daire ile projeden kar eder.

Burada özellikle belirtmek gerekir ki; daire karşılığı olmak üzere anlaşılan inşaatlarda sorun yaşamamak için mutlaka taraflar arasında noterde kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmalıdır. Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri arsa sahibinin kendisine devredeceği belirli arsa payı ya da daireye karşılık, müteahhidin kendi malzemesiyle arsa üzerine bağımsız bölümler inşa ederek, bir bina meydana getirmeyi taahhüt etmesiyle oluşur. Burada belirtmek gerekir ki; arsa sahibi olan kişi kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile belirli bir gayrimenkul hissesini devretmeyi üstlendiği için söz konusu bu sözleşmelerin tapu dairesinde ya da noter tarafından düzenlenmesi önem arz eder. Söz konusu bu şart Borçlar Kanunu madde 237, Türk Medeni Kanunu madde 706, Noterlik Kanunu madde 60 ve Tapu Kanunu madde 26 tarafından zorunlu tutulmuştur.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesine konu olan inşaatın başlaması ise inşaat projesinin hazırlanıp ilgili belediyeye tasdik edilmesine bağlıdır. İki tarafın da yükümlülüklerinin açık şekilde ifade edildiği kat karşılığı inşaat sözleşmesinin taraflar arasında imzalanması ile anlaşma resmiyet kazanır. İlgili sözleşmede müteahhit için en önemli yükümlülüğü inşaatta kullanılacak malzemelerin kalitesi ve projeye başlangıç ile bitiş tarihlerine uyulması oluştururken arsa sahibinin en önemli yükümlülüğünü projenin tamamlanmasının ardından anlaşılan dairelerin tapularının müteahhite devredilmesi oluşturur. İki tarafın da karşılıklı şekilde artı değer elde etmesine dayanan bu sistemde ne yazık ki kötü niyetli kişiler arsa/ev sahiplerine zarar vermektedir. Bu nedenle daire karşılığı inşaat projelerinde arsa sahiplerinin doğru ve güvenilir kişilere ulaşması büyük önem arz eder. Arsa sahipleri ancak sektörde adı bilinen, referansları olan ve kendini kanıtlamış firmalar ile anlaşarak bu projelerden kar elde edebilirler.

Daire Karşılığı İnşaatta Mükyen İnşaat

Yukarıda da yer verildiği gibi kat karşılığı inşaat yöntemi her taraf için dikkat ve özen gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle süreci doğru şekilde takip edecek ve kanuni hükümlere uygun şekilde işlem yapacak firmalarla çalışmak arsa sahiplerinin hak kaybı yaşamasının önüne geçer. Mükyen İnşaat olarak yıllara dayanan sağlam sektörel tecrübemizle hayata geçirdiğimiz daire karşılığı inşaat projelerimizde arsa sahiplerine güven, konfor ve artı değer sunmaktayız. Genç, dinamik ve yetenekli kadromuzla ürettiğimiz projeler ile arsanız ya da eski evinizin değerini artırmayı ve sizlere yaşam standartları yüksek konutlar inşa etmeyi hedefliyoruz.