Kat Karşılığı Arsanızı Müteahhite Verirken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Husus

  • Anasayfa
  • Blog
  • Kat Karşılığı Arsanızı Müteahhite Verirken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Husus
Kat karşılığı arsanızı müteahhite verirken muhakkak dikkat etmeniz gereken 4 önemli husus | Mükyen İnşaat

Çoğumuzun merak ettiği bir konu olan kat karşılığı arsa verilmesi pek çok vatandaşımızın mağduriyetleri ile sonuçlanmaktadır. Şuana kadar sonuçlanmamış davası devam eden binlerce dosya bulunmaktadır.

 Peki süreç genelde nasıl işliyor? Çoğu vatandaşımız atalarından kalma arsalarına her ne kadar isterse de yüksek inşaat maliyetlerinden dolayı yapamamaktadır. Ayrıca çoğu vatandaşın arsasında depremden önce yapılan bulunması ve şu anda içlerinden oturmasından dolayı veya daha büyük metrekarelerde dairelere sahip olduğundan dolayı müteahhitin yeni yapacağı küçük dairelerde oturmak istememektedir. Tabi burada bir farklı konu olan kentsel dönüşüm olayında eksikliklerde var ama bu konuyu daha sonrasında farklı bir makalem geniş bir şekilde yer vereceğim. 

Öncelikle kat karşılığı arsa verme olaylarında yüzdesel bir hesap devreye girmektedir. % 50 kat karşılığı arsasını müteahhite veren biri eğer 10 daire yapılacaksa bunlardan 5 daire alma hakkına sahiptir ama burada gözeteceğiniz bir başka hususta şerefiye durumu söz konusudur. Yani sizin alacağınız bu 5 dairenin her biri güney cephede yada denize bakan tarafta yada değeri daha yüksek olan daireler olamaz. Hakkaniyetli bir bölüştürme yapıldıktan sonra anlaşma yapabilirsiniz. Tabi gelelim yüzdesel olarak ne kadar yüzdeyle vermeliyim arsa mı? diye sorabilirsiniz. Burada pek çok husus devreye girmektedir.

  • Arsanızın konumu  
  • Arsanın metrekaresi
  • Yeni yapılacak olan inşaatın projesi
  • Arsanızın imar durumu

Tüm bunların araştırmasını yaptıktan sonra emsal arsa fiyatlarını da göz önünde bulundurarak yüzdesel olarak müteahhit ile anlaşma sağlayabilirsiniz. Arsanızın metrekaresi çok küçükse eğer yan parsel sahipleriyle istişare etmenizde fayda olacaktır. Daha sonrasında tevhit yapılıp ona göre çok daha iyi şartlarla daire sahibi olabilirsiniz.