Kentsel dönüşüm özellikle deprem bölgesinde yer alan yurdumuzda çok önemli bir konudur. Devlet çevre ve şehircilik bakanlığında kurduğu ekiplerle bu dosyaları incelemektedir.

Sadece müteahhit için değil, en önemlisi vatandaşlar içinde çok önemli ve üstünde durulması gereken bir konudur. Birçok insan bu konuda az bilgi sahibi olmasının yanı sıra yanlış bilgiye sahip olanda bir çok insan vardır. Bu bilgi kirliliğine ortadan kaldırmak için bakanlıkça gerekli çalışmalar yapılmaktadır. 

Kentsel dönüşüm insanların eski, ömrünü yitirmek üzere olan yapılardan kurtulup, depreme dayanıklı yapılarda güvenle yaşamalarını sağlamaktadır. Peki süreç nasıl ilerlemektedir? İlk olarak bina ömrüne bakılmaksızın 1999 depremi öncesi yapıların büyük bir deprem gördüğü ve yıkılmasa bile hasar aldığını varsayarsak ve üzerinde 24 sene geçtiğini de düşünürsek bu yapılarda oturan vatandaşların bu konuya çok daha fazla önem vermeliler. Bu vatandaşlar yada deprem sonrası yapılsa da yapıya güvenmeyen arkadaşlar bir müteahhit ile anlaştıktan sonra bu işi yapan firmalar ile diyaloga geçebilirler. Burada firmalardaki inşaat mühendisi arkadaş bir laboratuvar çalışanıyla birlikte gelip yapınızı inceliyor.

Burada varsa yapının projesi yoksa gerekli ölçüm deney teknikleriyle numuneler alıp beton demir gibi malzemeleri öğreniyorlar ve sonrasında belirli programlar ile bu verileri girip depreme dayanıklılık analizi yaptırıyorlar. Sonrasında riskli yapı çıkması halinde bir rapor ile birlikte statik sonuçları çıktı alıp, bakanlığa götürülüyor.

Bakanlıkta incelenen bu raporlar riskli olarak tespit edilmesi halinde hem müteahhit hem de riskli yapı sahiplerine avantajları olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Depreme dayanıklı bir yapıda güvende yaşayabilecekler
  2. Kira yardımı alarak Yapı yapılana kadar barınmayı sağlayabilirler.
  3. Yıkım için belirli bir yardımın  alınması 
  4. Bazı vergi ve harçlardan muaf olunması
  5. Devlet Kredi desteği

Bu avantajların olması burada hem müteahhitin hem de yapı sahiplerinin faydalanması özellikle depreme karşı güvende yaşanması için çok önemli ve muhakkak bizlerinde tavsiye ettiği bir konudur.